Skip Navigation

Columbus East High School

Home of the Olympians

.

Columbus East High School

Home of the Olympians

Columbus East High School

Home of the Olympians

Game Summaries & Headlines.

Headline

3 weeks ago

East wrestlers place 6th in IHSWCA Duals

3A IHSWCA Duals - Columbus East

Guaranteed 6th place

Match #1 Round 2

Columbus East defeated Carroll 37-24

  • 152 - Joel Arney (Carroll) over Jake Schoenegge (Columbus East) SV-1 3-1
  • 160 - Nick South (Columbus East) over Ethan Hicks (Carroll) Dec 3-0
  • 170 - Andy Davidson (Columbus East) over Grant Byman (Carroll) Dec 9-5
  • 182 - Kyler Bills (Carroll) over Noah White (Columbus East) Fall 6:30
  • 195 - Nolan Smith (Carroll) over Brayden Taylor (Columbus East) Fall 2:19
  • 220 - Jacob Bolte (Columbus East) over Reeve Muncie (Carroll) Dec 3-2
  • 285 - Dalton Anderson (Columbus East) over Grant Swihart (Carroll) Fall 1:08
  • 106 - Kevin Vega (Carroll) over Nathaniel John (Columbus East) Dec 7-4
  • 113 - Joe Just (Carroll) over Jeremy Clark (Columbus East) Dec 5-0
  • 120 - Zane Standridge (Carroll) over Joey Gordon (Columbus East) Dec 7-2
  • 126 - Cayden Rooks (Columbus East) over Scottie Saylor (Carroll) TF 17-2
  • 132 - Graham Rooks (Columbus East) over Reis Schrock (Carroll) TF 19-4
  • 138 - Dawson Combest (Columbus East) over Justin Davis (Carroll) Fall 1:20
  • 145 - Corban Pollitt (Columbus East) over Ian Leazier (Carroll) Fall 4:09

Match #2 Round 3

Mater Dei defeated Columbus East 35-24

  • 160 - Nick South (Columbus East) over Nolan Weidner (Mater Dei) Dec 8-3
  • 170 - Andy Davidson (Columbus East) over Blake Chandler (Mater Dei) Dec 3-1
  • 182 - Will Schuler (Mater Dei) over Noah White (Columbus East) Maj 9-1
  • 195 - Robbie Helfrich (Mater Dei) over Brayden Taylor (Columbus East) Fall 2:44
  • 220 - Michael Boots (Mater Dei) over Erik Cardoso (Columbus East) Fall 1:22
  • 285 - Jacob Bolte (Columbus East) over Roman Graves (Mater Dei) Dec 3-2
  • 106 - Cole Ross (Mater Dei) over Nathaniel John (Columbus East) Fall 0:15
  • 113 - Blake Boarman (Mater Dei) over Jeremy Clark (Columbus East) Fall 0:47
  • 120 - Kane Egli (Mater Dei) over Joey Gordon (Columbus East) Maj 11-3
  • 126 - Cayden Rooks (Columbus East) over Clay Egli (Mater Dei) Dec 12-7
  • 132 - Graham Rooks (Columbus East) over Eli Dickens (Mater Dei) Dec 3-0
  • 138 - Dawson Combest (Columbus East) over Matt Lee (Mater Dei) Dec 5-2
  • 145 - Jake Schoenegge (Columbus East) over Scott Fitts (Mater Dei) Fall 1:27
  • 152 - Macartney Parkinson (Mater Dei) over Corban Pollitt (Columbus East) Dec 2-0

Match #3 Round 4

Columbus East defeated Castle 44-19

  • 170 - Andy Davidson (Columbus East) over Kai Victor (Castle) Fall 1:31
  • 182 - William Nunn (Castle) over Noah White (Columbus East) Maj 16-6
  • 195 - Will Rolley (Castle) over Brayden Taylor (Columbus East) Fall 0:38
  • 220 - Jacob Bolte (Columbus East) over Jacob Carter (Castle) Dec 3-2
  • 285 - Dalton Anderson (Columbus East) over Brock Lofton (Castle) Fall 3:24
  • 106 - Nathaniel John (Columbus East) over Ethan Shorter (Castle) Fall 0:41
  • 113 - Devon Casebolt (Castle) over Jeremy Clark (Columbus East) Fall 1:44
  • 120 - Logan Hunt (Castle) over Joey Gordon (Columbus East) Dec 3-0
  • 126 - Cayden Rooks (Columbus East) over Carson Willis (Castle) Dec 3-2
  • 132 - Graham Rooks (Columbus East) over Aidan McGhee (Castle) Fall 1:51
  • 138 - Dawson Combest (Columbus East) over Matt Kincaid (Castle) Dec 3-0
  • 145 - Jake Schoenegge (Columbus East) over Jacob Freeman (Castle) Maj 9-0
  • 152 - Corban Pollitt (Columbus East) over Robert Deters (Castle) SV-1 3-1
  • 160 - Nick South (Columbus East) over Ian Hartz (Castle) Maj 11-3

Match #4 5th Place Match

Avon defeated Columbus East 33-26

  • 182 - Carson Brewer (Avon) over Noah White (Columbus East) Fall 0:29
  • 195 - Aaron Conde (Avon) over Brayden Taylor (Columbus East) Fall 1:04
  • 220 - Jacob Bolte (Columbus East) over Andrew Frank (Avon) Dec 2-0
  • 285 - Jayden Williams (Avon) over Dalton Anderson (Columbus East) Fall 5:31
  • 106 - Nathaniel John (Columbus East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 - Tyler Conley (Avon) over Jeremy Clark (Columbus East) Maj 15-6
  • 120 - Raymond Rioux (Avon) over Joey Gordon (Columbus East) TF 16-1
  • 126 - Asa Garcia (Avon) over Cayden Rooks (Columbus East) Dec 3-1
  • 132 - Graham Rooks (Columbus East) over Jaden Reynolds (Avon) Maj 13-4
  • 138 - Dawson Combest (Columbus East) over Mason Miranda (Avon) Dec 3-1
  • 145 - Corban Pollitt (Columbus East) over Roy Reynolds (Avon) Dec 3-0
  • 152 - Jake Schoenegge (Columbus East) over Bryce Kern (Avon) Maj 8-0
  • 160 - Nick South (Columbus East) over Nathan Conley (Avon) Dec 1-0
  • 170 - Samuel Osho (Avon) over Andy Davidson (Columbus East) SV-1 7-5


http://columbuseastathletics.org
Advertisement Advertisement