Skip Navigation

Columbus East High School

Home of the Olympians

.

Columbus East High School

Home of the Olympians

Columbus East High School

Home of the Olympians

Saturday 1/26/2019 @ 9:00 am
(A) Hoosier Hills Conference Meet

RESULTS
137-5th Place
LOCATION
,
FACILITY DETAILS
Seymour H.S.

NOTES

Hoosier Hills Conference

Team scores: Floyd Central 383, Jeffersonville 198, Bedford North Lawrence 193, Seymour 161, Columbus East 137, Jennings County 111, Madison 78, New Albany.

200 medley relay: 1. Floyd Central 1:41.41; 3. Columbus East (Bryce Eckelman, Zach Statler, Ryan Singer, Chad Kelly) 1:48.55; 5. Jennings County (Trey Hundley, Daniel Hoffman, Beau Harriman, Peyton Moore) 1:52.75.

200 freestyle: 1. Henry Lang (FC) 1:47.88; 8. Mason Curry (CE) 1:57.80; 11. Branson Young (CE) 2:02.94; 13. Justin Borowski (CE) 2:05.28; 20. Dillon Carney (JC) 2:33.66.

200 individual medley: 1. Andrew Swenson (BNL) 1:58.80; 6. Trey Hundley (JC) 2:09.50; 9. Singer (CE) 2:11.79; 12. Statler (CE) 2:18.72.

50 freestyle: 1. Peyton Moore (JC) 22.68; 8. Kelly (CE) 24.25; Harriman (JC) 25.72; 17. Colby Hertle (CE) 25.95; 19. Jacob Corya (JC) 27.52; 20. Grant Files (CE) 27.72.

Diving: 1. Devin Ramsey (S) 516.35; 4. DJ Rhodes (CE) 320.50; 5. Cody Miller (CE) 312.25.

100 butterfly: 1. Carter Dilger (J) 55.10; 3. Moore (JC) 56.16; 7. Hartman (S) 57.95; 8. Statler (CE) 59.34; 10. Hayden Herbert (CE) 1:04.24; 15. Nathan Hatchett (CE) 1:08.93; 17. Jesse Wallace (JC) 1:12.19.

100 freestyle: 1. Jacob Werley (BNL) 39.01; 5. Trey Hundley (JC) 52.20; 10. Kelly (CE) 54.52; 14. Harriman (JC) 58.02; 16. Colby Hertle (CE) 59.61; 20. Dillon Carney (JC) 1:04.43; 21. Hatchett (CE) 1:06.50.

500 freestyle: 1. Dillon Freiberger (FC) 4:54.35; 9. Curry (CE) 5:35.17; 11. Daniel Hoffman (JC) 5:37.45; 12. Borowski (CE) 5:41.39; 15. Louden Feltner (JC) 5:57.97; 19. Grant Files (CE) 6:09.18.

200 freestyle relay: 1. Floyd Central 1:31.55; 4. Columbus East (Kelly, Curry, Statler, Singer) 1:40.07; 7. Jennings County (Dillon Carney, Daniel Hoffman, Jesse Wallace, Louden Feltner) 1:46.22.

100 backstroke: 1. Swenson (BNL) 52.14; 8. Young (CE) 1:04.50; 11. Hayden Herbert (CE) 1:07.51; 14. Eckelman (CE) 1:08.25; 15. Land (S) 1:09.25; 18. Wallace (JC) 1:12.16; 21. Corya (JC) 1:30.05.

100 breaststroke: 1. Noah McIntire (FC) 1:02.80; 3. Singer (CE) 1:03.97; 9. Hoffman (JC) 1:13.56; 13. Neville (CE) 1:24.35.

400 freestyle relay: 1. Floyd Central 3:21.15; 3. Jennings County (Hundley, Harriman, Feltner, Moore) 3:37.90; 6. Columbus East (Borowski, Curry, Colby Hertle, Young) 3:46.99.

https://columbuseastathletics.org
Advertisement Advertisement