Skip Navigation

Columbus East High School

Home of the Olympians

.

Columbus East High School

Home of the Olympians

Columbus East High School

Home of the Olympians

Game Summaries & Headlines.

Headline

6 months ago

CEHS wrestlers capture 3rd straight IHSAA Regional Championship

The Columbus East wrestling program traveled to Jeffersonville H.S. and captured their 3rd consecutive IHSAA Regional Championship.

The Olympians had 7 individual regional champions and qualified 12 wrestlers to next weekends Semi-state in Evansville, IN @ The Ford Center.

IHSAA Regional @ Jeffersonville Results for Columbus East

106

Noah Lykins (24-10) placed 3rd and scored 10.0 team points.

  • Quarterfinal - Noah Lykins (Columbus East) 24-10 won by major decision over Bryson Rowley (Corydon Central) 17-11 (MD 8-0)
  • Semifinal - Donnie Feeler (Crawford County) 15-5 won by decision over Noah Lykins (Columbus East) 24-10 (Dec 7-2)
  • 3rd Place Match - Noah Lykins (Columbus East) 24-10 won by decision over Jayden Criswell (Scottsburg) 35-6 (Dec 11-6)

113

Kenton Wilson (14-16) placed 3rd and scored 11.0 team points.

  • Quarterfinal - Kenton Wilson (Columbus East) 14-16 won by fall over Cooper Mullins (Jeffersonville) 19-13 (Fall 1:26)
  • Semifinal - Brandon Bryant (Eastern (Pekin)) 25-5 won by decision over Kenton Wilson (Columbus East) 14-16 (Dec 14-9)
  • 3rd Place Match - Kenton Wilson (Columbus East) 14-16 won by decision over Brandon Leslie (Brown County) 22-12 (Dec 3-1)

120

Nathaniel John (22-13) placed 2nd and scored 17.0 team points.

  • Quarterfinal - Nathaniel John (Columbus East) 22-13 won by fall over Nathan Teusch (Eastern (Pekin)) 23-13 (Fall 1:27)
  • Semifinal - Nathaniel John (Columbus East) 22-13 won by major decision over Colin Knox (Charlestown) 28-6 (MD 14-2)
  • 1st Place Match - Adonis Boyd (Jeffersonville) 33-6 won by decision over Nathaniel John (Columbus East) 22-13 (Dec 6-4)

126

Jeremy Clark (25-7) placed 1st and scored 22.0 team points.

  • Quarterfinal - Jeremy Clark (Columbus East) 25-7 won by fall over Jakob Lewellen (Charlestown) 16-11 (Fall 5:40)
  • Semifinal - Jeremy Clark (Columbus East) 25-7 won by fall over Mason Martin (Eastern (Pekin)) 26-10 (Fall 1:18)
  • 1st Place Match - Jeremy Clark (Columbus East) 25-7 won by decision over David Tucker (Brown County) 28-6 (Dec 9-4)

132

Joey Gordon (32-7) placed 1st and scored 23.0 team points.

  • Quarterfinal - Joey Gordon (Columbus East) 32-7 won by fall over Tavor DuPont (Tell City) 15-22 (Fall 1:29)
  • Semifinal - Joey Gordon (Columbus East) 32-7 won by fall over Connor Gilles (Jeffersonville) 25-13 (Fall 1:06)
  • 1st Place Match - Joey Gordon (Columbus East) 32-7 won by major decision over Bryce Denton (Brown County) 26-8 (MD 11-2)

138

Cayden Rooks (35-1) placed 1st and scored 23.0 team points.

  • Quarterfinal - Cayden Rooks (Columbus East) 35-1 won by fall over Danny Bowling (Salem) 15-15 (Fall 2:34)
  • Semifinal - Cayden Rooks (Columbus East) 35-1 won by tech fall over Carlos Santos (Jeffersonville) 30-10 (TF-1.5 4:14 (20-4))
  • 1st Place Match - Cayden Rooks (Columbus East) 35-1 won by tech fall over Trey Mucker (Tell City) 34-5 (TF-1.5 6:00 (23-8))

145

Kade Law (26-10) placed 1st and scored 23.0 team points.

  • Quarterfinal - Kade Law (Columbus East) 26-10 won by fall over Mark Sherrill (Charlestown) 13-13 (Fall 1:14)
  • Semifinal - Kade Law (Columbus East) 26-10 won by fall over Corey Braunecker (Tell City) 28-13 (Fall 5:27)
  • 1st Place Match - Kade Law (Columbus East) 26-10 won by major decision over Adam Anderson (Southwestern (Hanover)) 25-5 (MD 20-7)

152

Jake Schoenegge (28-4) placed 1st and scored 22.5 team points.

  • Quarterfinal - Jake Schoenegge (Columbus East) 28-4 won by fall over Coleman Biddle (North Harrison) 23-12 (Fall 0:30)
  • Semifinal - Jake Schoenegge (Columbus East) 28-4 won by major decision over Isaac Hall (Jeffersonville) 26-15 (MD 10-1)
  • 1st Place Match - Jake Schoenegge (Columbus East) 28-4 won by tech fall over Shane Braunecker (Tell City) 36-8 (TF-1.5 2:33 (16-0))

160

Sam Morrill (21-9) placed 3rd and scored 10.0 team points.

  • Quarterfinal - Sam Morrill (Columbus East) 21-9 won by decision over Evan Clayton (Jeffersonville) 32-13 (Dec 6-1)
  • Semifinal - Austin Taylor (New Washington) 34-6 won by fall over Sam Morrill (Columbus East) 21-9 (Fall 1:07)
  • 3rd Place Match - Sam Morrill (Columbus East) 21-9 won by major decision over Nigel Kaiser (Tell City) 21-17 (MD 14-2)

170

Nick South (36-0) placed 1st and scored 24.0 team points.

  • Quarterfinal - Nick South (Columbus East) 36-0 won by fall over Deke Brown (Charlestown) 15-13 (Fall 3:44)
  • Semifinal - Nick South (Columbus East) 36-0 won by fall over Tyler Hughes (Jeffersonville) 28-9 (Fall 2:56)
  • 1st Place Match - Nick South (Columbus East) 36-0 won by fall over Nicholas Riddell (Crawford County) 29-2 (Fall 2:52)

182

Noah White (29-7) placed 2nd and scored 17.0 team points.

  • Quarterfinal - Noah White (Columbus East) 29-7 won by fall over Andrew Campbell (New Washington) 31-10 (Fall 3:50)
  • Semifinal - Noah White (Columbus East) 29-7 won by major decision over Tyler Hawhee (Tell City) 34-9 (MD 10-2)
  • 1st Place Match - Cody Matherly (Jeffersonville) 34-8 won by decision over Noah White (Columbus East) 29-7 (Dec 4-2)

195

Aaron Cepeda (14-15) place is unknown and scored 0.0 team points.

  • Quarterfinal - Kyle Hagedorn (Tell City) 33-8 won by fall over Aaron Cepeda (Columbus East) 14-15 (Fall 1:05)

220

Jacob Bolte (37-0) placed 1st and scored 24.0 team points.

  • Quarterfinal - Jacob Bolte (Columbus East) 37-0 won by fall over Lucas Gagnon (Charlestown) 16-14 (Fall 3:27)
  • Semifinal - Jacob Bolte (Columbus East) 37-0 won by fall over Tucker Adams (Madison Consolidated) 20-6 (Fall 0:33)
  • 1st Place Match - Jacob Bolte (Columbus East) 37-0 won by fall over Dalton Pinaire (Eastern (Pekin)) 18-1 (Fall 1:42)

285

Shawn Tyler (16-5) place is unknown and scored 0.0 team points.

  • Quarterfinal - Matthew Munoz (Jeffersonville) 36-8 won by fall over Shawn Tyler (Columbus East) 16-5 (Fall 0:39)


Skip Spirit Shop Ad
https://columbuseastathletics.org
Advertisement Advertisement