Skip Navigation

Olympians Athletics

Home of the Olympians

.

Olympians Athletics

Home of the Olympians

Olympians Athletics

Home of the Olympians

Game Summaries & Headlines.

Game Summary

4 days ago

IHSAA Sectional Results

Game Date
Feb 20, 2021
Score
OLYMPIANS: 236 - 5th Place

Team scores: Bloomington North 425, Columbus North 367, East Central 349, Bloomington South 264, Columbus East 236, Batesville 150, Milan 108, Greensburg 97, South Dearborn 78, Oldenburg Academy 61, Lawrenceburg 52, Edgewood 24, South Ripley 16.

200 medley relay: 1. Bloomington North 1:36.52; 2. Columbus North (Christopher Lee, Pratt Badve, David Fry, Matthew Goble) 1:37.91; 4. Columbus East (Dathan Wolf, Brady Beyer, Mason Curry, Chad Kelly) 1:39.03.

200 freestyle: 1. Evan Halloran (BS) 1:43.93; 2. Daniel Utterback (CN) 1:44.84; 5. Aidan McAlister (CN) 1:51.34; 9. Goble (CN) 1:54.64; 10. Branson Young (CE) 1:55.58.

200 individual medley: 1. Alexander Raglin (BN) 1:58.82; 5. Carlos Fabian Aguilar (CN) 2:08.06; 7. Curry (CE) 2:10.22; 8. Badve (CN) 2:13.13; 14. Brock Smith (CN) 2:23.31.

50 freestyle: 1. Nick Weber (EC) 20.46; 2. Lee (CN) 20.91; 4. Kelly (CE) 22.33; 11. Will Russell (CN) 23.82; 15. Elias VanCuren (CE) 24.38.

Diving: 1. Bailey Whitelock (SD) 376.50; 3. Kyan Jiles (CN) 354.60; 4. DeShawn Austin (CN) 354.45; 6. Cole Wheeler (CN) 339.40; 10. Marc Mathis (CE) 249.75; 11. Connor English (CE) 244.85.

100 butterfly: 1. Skyler Cavins (EC) 53.67; 2. Curry (CE) 54.07; 5. Fabian Aguilar (CN) 55.64; 6. Fry (CN) 55.86; 16. Smith (CN) 1:03.72.

100 freestyle: 1. Weber (EC) 45.52; 2. Utterback (CN) 47.03; 8. Kelly (CE) 50.73; 11. Wolf (CE) 50.75; 13. Russell (CN) 51.98; 13. Isaac Proffitt (CN) 52.57; 15. VanCuren (CE) 54.29.

500 freestyle: 1. Beyer (CE) 4:40.38; 2. McAlister (CN) 4:57.16; 8. Goble (CN) 5:16.68; 12. Judah Nickoll (CE) 5:33.77; 15. Braden Seegers (CN) 5:48.40.

200 freestyle relay: 1. East Central 1:27.46; 2. Columbus North (Utterback, Fry, Goble, McAlister) 1:28.49; 9. Columbus East (Young, Cavan Stilson, Nickoll, VanCuren) 1:38.94.

100 backstroke: 1. Lee (CN) 50.70; 5. Wolf (CE) 57.08; 13. Proffitt (CN) 1:01.07; 14. Nickoll (CE) 1:01.77; 15. Maclain Clock (CN) 1:02.91.

100 breaststroke: 1. Beyer (CE) 57.69; 5. Badve (CN) 1:04.93; 9. Young (CE) 1:04.00; 15. Jude Abdallah (CN) 1:12.62.

400 freestyle relay: 1. Columbus North (Utterback, Fry, Fabian Aguilar, Lee) 3:15.62; 3. Columbus East (Curry, Wolf, Kelly, Beyer) 3:20.22.


Skip Spirit Shop Ad
https://columbuseastathletics.org
Advertisement Advertisement