Columbus East Athletics

Home of the Olympians

.

Columbus East Athletics

Home of the Olympians

Columbus East Athletics

Home of the Olympians

Game Summaries & Headlines.

Game Summary

1 month ago

IHSAA Sectional Results- O's Finish 3rd

Game Date
Oct 9, 2021
Score
OLYMPIANS: 71 - 3rd Place

O's will advance to next weekends IHSAA Regionals hosted at Columbus North / Ceraland

Girls 5k Run CC Team Scores

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1

Columbus North

1:42:52 20:34 30 1 2 6 9 12 15 17
2

Seymour

1:49:47 21:57 63 3 7 8 22 23 27 29
3

Columbus East

1:48:21 21:40 71 4 14 16 18 19 20 25
4

Martinsville

1:50:39 22:07 71 5 10 11 21 24 28 31
5

Brownstown Central

2:11:00 26:12 134 13 26 30 32 33 34 35

Girls 5k Run CC Individual Results

Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Gradolf, Hadley JR Brown County 6:16.2 19:29.1  
2 White, Ellen JR Columbus North 6:20.4 19:42.0 1
3 Meza, Jessica JR Columbus North 6:31.5 20:16.5 2
4 Siefker, Vivienne SO Seymour 6:34.1 20:24.6 3
5 Krueger, Chloe JR Columbus East 6:35.4 20:28.7 4
6 Worzella, Alina SR Martinsville 6:37.1 20:34.0 5
7 Meza, Nicole SR Columbus North 6:38.3 20:37.6 6
8 Harpe, Hayley SR Seymour 6:39.6 20:41.6 7
9 Folsom, Kinsley JR Seymour 6:40.1 20:43.2 8
10 Newell, Sierra FR Columbus North 6:42.4 20:50.4 9
11 Greenwell, Allyson FR Martinsville 6:52.8 21:22.8 10
12 Plummer, Nevada FR Martinsville 6:53.6 21:25.3 11
13 Kerber, Charley FR Columbus North 6:54.0 21:26.3 12
14 McKain, Paige SR Brownstown Central 6:54.3 21:27.3 13
15 Otte, Carly SO Columbus East 6:57.1 21:36.0 14
16 Titus, Emily JR Columbus North 6:59.0 21:41.8 15
17 Knight, Laurel SR Columbus East 7:00.5 21:46.7 16
18 Wisler, Claire JR Columbus North 7:01.1 21:48.6 17
19 Spurgeon, Jordan SR Columbus East 7:04.4 21:58.6 18
20 Shoaf, Olivia SR Columbus East 7:15.1 22:32.0 19
21 Cuhadar, Victoria SO Columbus East 7:16.6 22:36.7 20
22 Rooks, Lilly JR Southwestern (Shelbyville) 7:20.4 22:48.4  
23 DeMoss, Sophia SR Martinsville 7:22.9 22:56.1 21
24 Schlabach, Gracie SR Southwestern (Shelbyville) 7:23.4 22:57.8  
25 Swegman, Callie SR Hauser 7:26.3 23:06.8  
26 Sullivan, Sydnee SO White River Valley 7:27.3 23:09.8  
27 Austin, Kayleigh SO Brown County 7:32.7 23:26.6  
28 Lewis, Grace JR Seymour 7:37.3 23:40.9 22
29 Sunbury, Ava FR Seymour 7:49.1 24:17.6 23
30 Willard, Kaylee FR Martinsville 7:50.5 24:22.0 24
31 Drake, Jenna SR Southwestern (Shelbyville) 7:56.1 24:39.5  
32 Greathouse, Kerigan SR Columbus East 7:58.8 24:47.9 25
33 Schepman, Madaline JR Brownstown Central 7:59.1 24:48.8 26
34 Steward, Amanda JR Hauser 8:04.2 25:04.4  
35 Baker, Eliana SR Seymour 8:16.1 25:41.4 27
36 Solliday, Patricia SR White River Valley 8:39.0 26:52.7  
37 Cornelius, Olivia SR White River Valley 8:40.0 26:55.7  
38 Long, Katelyn FR Martinsville 8:41.7 27:01.1 28
39 East, Emilee SR Seymour 8:47.8 27:19.9 29
40 Higdon, Maxine SO Southwestern (Shelbyville) 8:53.7 27:38.2  
41 Lokey, Tori SO Brownstown Central 9:01.0 28:01.1 30
42 Boler, Marissa JR Martinsville 9:03.8 28:09.9 31
43 Stuckwisch, Madison JR Brownstown Central 9:06.1 28:16.9 32
44 Yeadon, Jazzlynn SR Brownstown Central 9:09.3 28:27.0 33
45 Schepman, Claire FR Brownstown Central 9:13.3 28:39.3 34
46 Kistler, Reiss JR Hauser 10:19.3 32:04.3  
47 Thompson, Camryn JR Brownstown Central 10:24.5 32:20.5 35
48 Hobbs, Alanna SO Edinburgh 12:48.0 39:46.3  

 


Skip Spirit Shop Ad
https://columbuseastathletics.org